Škola > Projekty > Průša pro školy

1.3.2023
Datum ukončení:
31.5.2023

3D tisk zábavnou formou zároveň rozvíjí kreativitu i technické myšlení. V moderním školství je jednou z nejpopulárnějších nových technologií. Firma Průša research, a.s. je vývojář a výrobce světoznámých 3D tiskáren ORIGINAL PRUSA. Pro všechny školy, univerzity a další vzdělávací instituce v září 2020 spustili program Průša pro školy, který školám s 3D tiskem pomůže po technické i didaktické stránce.

Myšlenka projektu spočívá v tom, že v rámci Průša pro školy obdrží škola k zapůjčení 3D tiskárnu, v našem případě stavebnici Original Prusa i3 MK3S+. Od okamžiku obdržení má škola 3 měsíce na realizaci smysluplného projektu za použití 3D tiskárny. A pokud je tento projekt dobrý, tiskárna bude bezúplatně převedena do majetku školy.

Pro úspěšnou realizaci na naší škole je třeba udělat následující věci:

Registrace do projektu

Do projektu jsme se zaregistrovali již na podzim 2021. Náš projektový záměr, jehož smyslem je grafický návrh, tisk a využití školních žákovských pomůcek, zejména se zaměřením na fyziku - mechaniku, byl firmou Průša Research, a.s. přijat a do programu jsme zapojeni.

Účast na školení pořádaném Průša Research, a.s.

Zájemců z řad škol je opravdu hodně a školící kapacity nejsou velké, proto trvalo poměrně dlouho, než se podařilo sladit termíny školení a aktivity ve škole. Nakonec školení dvou pracovníků školy (Ing. Holomek a Ing. Jakoubek) proběhlo přímo v sídle společnosti Průša Research, a.s. v Praze dne 28. února 2023. Na školení byly probírány základy 3D modelování v programu TinkerCAD a základy práce ve slicovacím programu PrusaSlicer. Teprve po tomto školení 3D tiskárna fyzicky dorazila do školy.

Sestavení tiskárny

Tiskárna dorazila ve formě stavebnice. Naštěstí ke stavbě existují velmi podrobné návody, takže s trochou šikovnosti a trpělivosti lze během několika hodin tiskárnu úspěšně sestavit, oživit a zkalibrovat.

Zrealizovat školní projekt a obhájit jeho užitečnost a smysluplnost

Tato fáze projektu v současné době probíhá, takže informace budou postupně doplňovány.